ZaBydlení v Pensylvánii

ZaBydlení v Pensylvánii

Petra už strávila v Pensylvánii, kde se živí jako projektová manažerka v IT firmě, rok a půl. Nejprve si pronajímala byt v Eastonu, pak se přestěhovala do Bethlehemu. Mezi oběma městy moc velký rozdíl nevidí, ale o rozdílech mezi Pensylvánií a Českou republikou nám rozhodně měla co říct. Přečtěte si názory a postřehy Češky žijící v USA.

Tak zaprvé tu města vypadají úplně jinak
Mají malinká centra. Americká města jsou většinou o mnoho mladší než ta Evropská, tudíž nemají klasické centrum se starší zástavbou. Centrum Bethlehemu tvoří doslova jedna ulice s pár restauracemi. Hodně dobrých, zajímavých a drahých restaurací je pak spíše v blízkosti nákupních středisek dál od centra. V těchto oblastech jsou paradoxně nejdražší byty, ne v centru, jak by předpokládal Evropan. Populární jsou tu malé obytné čtvrti za městem. Svým způsobem jsou relativně soběstačné, mají pár restaurací a obchodů, ale oficiálně pořád patří k Bethlehemu. Mě osobně by se v nich však asi nelíbilo žít.

Domy v Pensylvánii jsou prostorné
Mají totiž spoustu komůrek, tedy spíš komor. V pohodě se do nich vejde člověk a slouží jako skříně. Díky tomu není potřeba vybavovat domácnost tolika kusy nábytku. Plocha bytů je navíc o něco větší než u nás, takže obyvatelé typických nízkopodlažních dřevěných budov si tu užívají dostatek prostoru. Bethlehem je bývalé ocelářské město, proto jsou tu běžné také průmyslové budovy předělané na byty nebo veřejné prostory jako tělocvična či kulturní centrum. Tenhle trend mám docela ráda, pokud se ponechá původní architektura a novinkám se přizpůsobí jen interiér.

 

 

Nájmy jsou přijatelné
Ačkoli je Bethlehem studentské město a poptávka po pronájmech je zde velká, nejsou jejich ceny nepřijatelně vysoké. Já žiju v bytě 2+1 v centru města a za byt platím zhruba pětinu svého příjmu. Což podle mě není moc. V Brně jsem na bydlení vydala větší část platu. Na druhou stranu Bethlehem rozhodně není druhé největší město v USA. Kdybych žila v New Yorku, ceny by se pohybovaly jinde. Podle mé nájemní smlouvy se cena každý rok mění podle míry inflace, ale za dobu, co jsem v Pensylvánii, nájmy moc nevyrostly.
Myslím, že tu ani není obtížné dosáhnout na hypotéku. Hodně mých kolegů zmiňovalo, že koupit si dům je levnější než bydlet v nájmu. Musíte mít ovšem dobrou finanční historii. Průměrný Američan má poměrně hodně zkušeností s půjčkami – studentská půjčka a půjčka na auto jsou velmi časté. Pokud člověk vždy vše pravidelně splácel, získal dobrý kredit a s hypotékou nebude mít problém. 

V Česku máme kvalitnější a čistší byty
Jde čistě o můj osobní názor vycházející pouze z mých zkušeností a jiní lidé to mohou vidět jinak. Nicméně pro mě osobně je asi největší rozdílem kvalita budov a bytů – v České republice je vyšší. Když jsem ještě byla v Eastonu, v bytě nám běhaly myši, což mě i mé polské spolubydlící přišlo naprosto nepřípustné. Stěžovaly jsme si na HR oddělení v práci a majiteli budovy, ale všichni nám dávali najevo, že přeháníme. Já jsem vyrostla v rodinném domě s velkou zahradou a myši se možná občas objevily ve sklepě, rozhodně nám však doma neběhaly v kuchyni. V bytě mé kolegyně, která také přijela do USA z Česka, se zase objevily blechy…

Pensylvánie se liší nejen v bydlení, ale i v každodenním životě. Američané mají například lepší servis. Většinou vás nenechají dlouho čekat, a pokud ano, hned se někdo přijde omluvit nebo dostanete slevu. Další zásadní rozdíl vidím v tom, že Pensylvánie je poměrně konzervativní stát – často se tady cítím jako liberální Evropanka. Příklad: většina obchodů má dámské a pánské kabinky a je absolutně nevhodné, aby muž vešel do těch dámských. Já jsem jednou vzala manžela nakupovat a poprosila ho, ať počká před kabinkou, až mu ukážu šaty. Chudák, málem ho odvedla ochranka!

 

 

Jak se bydlí v Pensylvánii: vyhledávač versus obyvatel
Když jsme do vyhledávače zadali dotaz „jak se bydlí v Pensylvánii“, našli jsme spoustu vtipných zákonů. Alespoň dva blízké bydlení jsme vám sem napsali pro pobavení, přestože nám je Petra nedokázala okomentovat. S něčím takovým se totiž dnešní obyvatel Pensylvánie jistě nepotýká.

  • Pensylvánie je velmi starý stát, a proto je v ní mnoho starých budov. 

Jeden z mých klientů slyšel mého kolegu, jak mi říká, že mi ukáže historické centrum města. Hodně ho to pobavilo a poznamenal, že nás Evropany je těžké nadchnout starými budovami. To to dost vystihuje, co by si asi Čech myslel o místních „starých“ domech.

  • V Pensylvánii se stále mluví o starých dobrých časech, pokrok a změnu tu nemají rádi.

Bydlí tady Amišové, tak na tom možná něco bude. Pensylvánie je sice severský stát, ale v mnohém se blíží americkému jihu.

  • Nejvíc pracovních míst nabízí v Pensylvánii strojírenský průmysl.

Asi to byla pravda v minulosti, ale dnes se to mění.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. *