Kuba rozhodně nepatří k zemím, do nichž by se současní architekti hrnuli. Zjednodušeně se dá říct, že výstavba bytových domů zde skončila v 80. letech minulého století a od té doby chátrá vše, o co se nepostará UNESCO nebo turistický ruch. I přesto je ostrov svědkem zajímavých architektonických postupů.
Domy na krásných kubánských plážích pustoší hurikány a horký sluneční žár střídaný častými lijáky. Navlhnou, pak se prudce vysuší a popraskají. To ostatně platí vlastně na celém ostrově. Ano, jsou zde přímořská letoviska, která díky návštěvnosti turistů zůstávají udržovaná, například Varadero, Santiago de Cuba nebo Cayo Largo Beach. Většina domů je ale v hrozném stavu.
Kubánský venkov nabízí bydlení velmi prosté. Typické dřevěné přízemní domky natřené pastelovými barvami mají obvykle jednu obytnou místnost, kuchyni a příslušenství včetně malé hezké zahrádky. Zdobí je veselé barvy, ty bohatší i balustrády. Místo kanalizace většinou několik domků sdílí septik, což je vzhledem k plošnému nedostatku sladké vody dost… nezáviděníhodné.
Domy jsou ukázkou “lidové tvořivosti”, ale klobouk dolů před Kubánci, kteří si vždy nějak poradí!
Jak už jste jistě pochopili, moc nových rezidenčních projektů na Kubě nevzniká, spíš naopak. Tisíce domů v přímořských oblastech provincií jako Villa Clara, Matanzas a Pinar del Rio zničily v posledních letech hurikány. Kromě pomoci lidem bez domova bezprostředně po přírodní katastrofě se naštěstí daří také předcházet dalším podobným ztrátám.
Světlejší zítřky přinesou kubánské architektuře vesele barevné domky.
To je samozřejmě nadsázka. Domky jsou nejen barevné, ale především udržitelné. Do stavebních projektů reagujících na ničivé hurikány se na Kubě od 90. let minulého století zapojuje institut CIDEM (Centre for Investigation and Development of Structures and Materials). Za tu dobu už například na severním pobřeží provincie Villa Clara nebo v oblasti Vinales v blízkosti města Pinar del Rio postavil řadu domů, které úspěšně odolaly několika hurikánům. Střešní krytiny s mikrobetonovou vrstvou, pozzolanický cement a duté betonové bloky představují bezpečnou, odolnou a zároveň finančně dostupnou variantu. Navíc jde o ekologické materiály z lokálních zdrojů a vyráběné místní komunitou. CIDEM poskytuje technologie, s nimiž může přímo ve zničených oblastech založit jakousi minifabriku na výrobu materiálů z toho, co je v místě po ruce. Když se podaří najít mezi místními pár šikovných lidí, za den lze vyprodukovat dostatek cihel na výstavbu celého domu.
Musíme dodat, že vláda ochotně spolupracuje. Zajišťuje, aby na místě dohlíželi profesionálové, a umožňuje obyvatelům postiženým hurikány vzít si placenou dovolenou a užít si ji prací na stavbě svého nového obydlí…