Zabydlení v Holandsku

Zabydlení v Holandsku

ZaBydlení v Holandsku

Na kousku země mezi Německem, Belgií a Severním mořem se rozprostírá ona známá krajina tulipánů a větrných mlýnů. A ta nás zajímá tentokrát. O tom, jak se bydlí v Holandsku, jsme si popovídali s Janou, která tam spolu se svým přítelem, povoláním architektem, žije již čtyři roky. Za tu dobu stihla vystřídat čtyři různé adresy, a tak se s námi podělila o poměrně přehledný obrázek o místním životě.

Jedno velké město

Urbanizace Holandska se v posledních letech vyšplhala zhruba na 90 %, zjednodušeně se tedy dá říct, že devět z deseti Holanďanů žije ve městě. To se viditelně odráží i na architektuře místních domů. Typicky holandské ulice jsou lemované řadami úzkých budov o dvou až třech patrech, natěsnaných jedna na druhou a jen místy obohacených alespoň malou zahrádkou. Ve spodních patrech najdete obvykle kuchyň a obývací pokoj, nad nimi několik na české poměry nevelkých ložnic a v horním patře půdu s prádelnou. Časté jsou i domy se samostatným bytem v každém patře a vlastním vchodem z ulice. V takových bydlí nejspíš většina místních lidí. K vidění jsou i povědomě vyhlížející sídliště, tam ovšem žijí jen ti esteticky nejskromnější, většinou staří lidé v důchodovém věku a přistěhovalci.

Bez peněz do centra nelez

Kvalita bydlení se v Holandsku stejně jako v každé jiné zemi odvíjí především od toho, jak je na tom vaše peněženka. Během ekonomické krize se sice nárůst nájmů na nějakou dobu zastavil a nemovitosti byly k mání za lepší cenu, v posledních dvou letech ale začaly ceny opět stoupat. Amsterdam již dávno překonal cenové tabulky z období před krizí a podobně jsou na tom i další velká města jako Haag, Rotterdam nebo Utrecht. Pokud tedy máte k dispozici průměrný plat, počítejte s tím, že nejméně jednu třetinu budete potřebovat na zaplacení průměrného měsíčního nájemného. A v Amsterdamu to může být velmi snadno i polovina platu, samozřejmě v závislosti na lokalitě a velikosti bytu. Bydlení navíc prodražují poplatky za vodu. Ty se neodvíjejí od toho, jaký objem vody spotřebujete, jde o platbu za čištění vody a za to, že k vám domů vůbec nějaká voda teče. Výše poplatků se vypočítává v závislosti na počtu osob a nejvýrazněji ji pocítí samostatně žijící osoby. Stejné je to i s poplatky za svoz odpadu.

 

 

Proměnlivá tvář trhu

Nájemné není žádná sláva, ovšem hypotéky jsou v Holandsku podporované státem a zájem o ně neustále roste. To se pak samozřejmě odráží na podobě trhu s nemovitostmi, který zpřísňuje pravidla pro získání úvěru. Na hypotéku můžete pomýšlet, pokud žijete v Holandsku nejméně tři roky a máte k dispozici alespoň 10 % ceny nemovitosti, kterou si plánujete osvojit. Další probíhající změnou ve tváři trhu je nátlak na omezení možností Airbnb (internetového obchodu s krátkodobými pronájmy ubytování), jelikož snadná možnost komerčního využívání bytů zvyšuje ceny nájmů.

Do Haagu raději na kole

Bydlení přímo v centru Haagu, v historické zástavbě, nebo naopak v nových bytech v okolí pláže je samozřejmě extrémně drahé a dovolit si ho tedy může jen málokdo. Totéž platí o vyhlášených oblastech jako třeba Scheveningen, kde jsou ceny vyšponované a dále narůstají. Naopak okrajové čtvrti s panelákovou zástavbou jsou o poznání dostupnější. Není proto žádným tajemstvím, že z úsporných důvodů se většina univerzitních studentů rozhodne zůstat během studií u rodičů v rodném městě. Pro Holanďany je zcela běžné dojíždět do školy nebo do práce více než hodinu vlakem či jiným dopravním prostředkem. Třeba na kole, kterých je Holandsko plné i dnes.

 

 

A co na to Češi?

Soudě dle výrazů ve tváři mých českých přátel, kteří se mě rozhodli v Holandsku navštívit, je první šokující věcí všudypřítomná příkrost schodišť. Kromě toho jsou holandské pokoje a ložnice menší než české a obývací pokoje naopak větší. Dalším rozdílem je izolace domů. Zatímco u nás je téměř pravidlem mít v každém okně přinejmenším dvojsklo, Holanďanům jedno sklo stačí. Také nosné stěny domů jsou tu tradičně široké 12 cm oproti našim 25 cm. To má nejspíš na svědomí z části tradice a z části jednoduše fakt, že i v zimních obdobích to bohatě stačí. Místní domy se navíc stavějí mnohem blíž u sebe, ne-li přímo jeden na druhém. Pozemek o rozloze 600 m2 je tu považován za luxusní, zatímco u nás je standardem 1000 m2. Při stavbě domu to Holanďané nepřehánějí s regulacemi všeho možného, díky čemuž zde mohou vznikat stavby, které by u nás neprošly přes bezpečnostní předpisy, například co do počtu schodů mezi podestami a podobně. Ve velké oblibě jsou tu balkóny a předzahrádky. Malá zahrádka před domem krásně kompenzuje nevalný nebo žádný výhled, tím pádem jsou tu přízemní byty považovány za výsadu. Užít si posezení před domem nebo nějaké to drobné zahrádkaření je k nezaplacení. Skvělá je v Holandsku veřejná doprava, díky které se pohodlně a spolehlivě dostanete téměř kamkoliv. Já například dojíždím denně celkem 120 km, což na holandské poměry jistě není extrém, i tak ale strávím necelé dvě hodiny na cestě od dveří domu ke stolu v kanceláři.

Jak se bydlí v Holandsku: vyhledávač versus obyvatel

Na bydlení v Holandsku jsme se zeptali i vyhledávače Google. Po zadání dotazu „jak se bydlí v Holandsku?“ nám ukázal několik následujících tvrzení. Jana je porovnala se svými zkušenostmi, a sice následovně:

Většina Holanďanů bydlí v domech, ne v bytech. 

To sice platí, ale i domy jsou často rozděleny na 2–3 obytné jednotky s venkovním vchodem. Zvenku to sice vypadá jako samostatný dům, ale vlastně je to několik bytů dohromady v jedné stavbě. Většina Holanďanů tedy bydlí v bytových domech, jako u nás.

Pozemky pro stavbu rodinných domů skoro vždy obklopuje voda.

Ano, kanály jsou všudypřítomné a dotvářejí kolorit země. Jejich původ je čistě funkční.

Holanďané milují vodu a chtějí ji mít na blízku.

Pravda, ovšem je to spíše důsledkem toho, že voda je tu všude. Proto jsou tu populární vodní sporty a moře nebo kanály jsou pak cílem volnočasových aktivit.

Holandské domy mají ve srovnání s českými velmi malé zahrádky.

To ano, rozhodně však Holanďané nejsou o to menšími zahradníky. Své zahrady efektivně využívají a žádný kousek neleží ladem. Užívají si čas venku, sázení a pěstování květin i zeleniny snad ještě s větší intenzitou než my v Česku. A to bez rozdílu pohlaví.

Holandské byty mají velká okna a Holanďané na nich nezatahují závěsy.

Je součástí kultury nejen v Nizozemí, že soukromý prostor je otevřený. Neplatí to sice úplně pro všechny, ale je to mnohem častější. I my jsme se adaptovali a vystačíme si s roletou proti slunci, případně k zatemnění v ložnicích.

Kvůli vlhkému vzduchu prádlo skoro neschne, takže v domácnostech je důležitým spotřebičem sušička.

Vlhkost je tu sice vyšší, na druhou stranu ale i více fouká, takže pokud máte možnost prádlo pověsit ven, uschne velice rychle. Jde spíš o otázku pohodlí, kdy je rychlejší a jednodušší prádlo sušit v sušičce než věšet a sundávat.

Holanďané mají malé kuchyně, protože doma stejně skoro nevaří.

Najít troubu v menším bytě je spíše překvapením. Myslím si, že domácí stravu si tu velmi cení, ale pro spoustu lidí je to ztráta času, především pokud nemají rodinu. Řekla bych, že jde o podobný trend patrný i v Česku – lidé více cestují, než začnou pracovat, žijí velmi aktivní život a rodiny zakládají spíše později. Vaření tím pádem poměrně dlouho není vůbec potřeba. Ale určitě bych to nezobecňovala, protože zde naopak roste povědomí o kvalitě potravin a zdravém stravování. Třeba do nedávna bylo Nizozemí na prvních místech ve spotřebě cukru, což se v posledních letech rychle mění.

Holanďané vynášejí stoly a židle na ulici před dům, aby tam mohli stolovat.

Před dům, na malé balkonky i na chodníky vedle silnice. To aby si tam mohli dát víno, pivo, nějaké jídlo, ale hlavně aby u toho mohli sedět na slunci.

Holandské domácnosti jsou vybavené velmi kvalitním starým nábytkem.

Myslím, že to spíš vychází z pověstné holandské šetrnosti, která je skutečně patrná. Holanďané své věci nevyhazují. Když je nějaká věc již neužitečná a vy ji nechcete vyhodit, postavíte ji před dům a někdo jiný, komu ještě může sloužit, si ji vezme. Případně ji tímto způsobem prodáte nebo darujete on-line. Jde o udržitelný a velmi ekonomický způsob nakládání s majetkem, který se mi moc líbí. V Holandsku se kvalita starých věcí často mísí s velmi minimalistickým stylem těch moderních, které pak nechávají starší prvky vyniknout.

Většina bytů nemá vanu, ale jen sprchu.

To samozřejmě záleží na velikosti bytu nebo domu. I tak je ale vana spíše luxusní záležitost, jde podle mě o kombinaci praktičnosti a potřeby čelit malým prostorům. Jen pro představu: Holandsko je rozlohou poloviční oproti Čechám a žije zde přitom tolik lidí jako v Česku a Slovensku dohromady. Většina z nich navíc žije na západě země.

Byty se pronajímají bez podlahové krytiny, Holanďané si totiž při stěhování sbalí i lino nebo prkna z plovoucí podlahy.

Pokud se jedná o dlouhodobý pronájem na dobu neurčitou, tak ano, u krátkodobých pronájmů to určitě neplatí. Dají se sehnat i plně vybavené byty se vším všudy. Na mysli ale máte nejspíš casco, kdy si byt kupujete v podstatě jako holé stěny domu. Stejně se dá byt asi i pronajmout, ale typické je to především pro novostavby. Dle smluvní dohody pak při vrácení byt musí být ve stejném stavu jako při převzetí, pokud se samozřejmě příštímu nájemníkovi váš vkus nezamlouvá. U koupi bytu zde vidím naopak výhodu v tom, že máte velkou volnost přizpůsobit byt vlastním představám.

Zaměstnavatelé v Holandsku požadují, aby jim žadatel o práci ukázal nájemní smlouvu, ale majitelé bytu chtějí vidět pracovní smlouvu, než byt pronajmou. Pro ty, kdo se do Holandska přistěhují, je tedy velmi těžké začít bydlet a pracovat.

Zaměstnavatel nechce nájemní smlouvu. Potřebuje, abyste měl BSN číslo, které dostanete jen pokud někde bydlíte a jste tam registrováni. Při nájmu bytu chce pronajímatel informace o vaší práci spíše kvůli jistotě platby nájmu. Většinou chtějí třeba bankovní výpis, aby bylo vidět, že máte trvalý příjem. Pro nové příchozí je to náročné, ostatně jako když cizinec přichází do jakékoli jiné země. Tady alespoň mluví anglicky všichni včetně úředníků a jsou většinou velmi vstřícní.

V Holandsku je hodně podvodných realitních agentur. Poznáte je například tak, že inzerují jen pár bytů.

Neumím posoudit, jestli jsou tady podvodné realitky a zda je jich hodně. Obecně je tady velká fluktuace, takže jak realitky, tak online vyhledávače, kde najdete informace o domech a bytech na prodej i pronájem, jsou hodně vyhledávané. Například v Amsterdamu si byt bez makléře koupíte jen stěží, protože zájem je tak velký, že zkušenosti a kontakty odborníka jsou téměř nutností.

Foto: archiv Apropos Architects

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. *